Vi vill göra GDPR enkelt att följa och förstå

GDPR är en viktig lag, men många sliter med införandet och hanteringen. Det kan kännas som ett evighetsprojekt att kartlägga alla personuppgifter inom företaget eller organisationen. Många känner också en osäkerhet om de har överblick över vad de behöver göra. Det handlar om stora mängder dokumentation som behöver granskas och processer som behöver beskrivas – för att inte tala om genomgången av alla IT-system som berörs.

Vår idé är att tillhandahålla en portal och ett system som är enkelt för alla att använda oavsett kunskapsnivå. Vi vill göra införandet av GDPR hanterligt och minimera antalet företag som riskerar böter för felaktigt hanterade personuppgifter.

Vi som står bakom portalen är rådgivare och specialister inom ekonomi, redovisning, lön och IT. Vi har lång erfarenhet av systemutveckling, databashantering och IT-säkerhet.

Företaget GDPR Dokumentation i Sverige AB är ett samarbete mellan redovisningsbyrån Segertoft & Partner AB och produktionsbyrån Trinax AB.

Tjänsten förbättras gemensamt

Vi vet att när många bidrar blir tjänsten bättre. Vi blir därför glada och tacksamma om ni hör av er med synpunkter, frågor eller förslag på till exempel information som behöver läggas till eller förtydligas. Tillsammans gör vi systemet och portalen bättre och enklare.

Kontakta oss

 

Personal
 

Derek Wamala-Johnson

Derek Wamala-Johnson

Interim VD
derek@gdprdokumentation.se
0725 - 195 160

Jenny Lachonius

Jenny Lachonius

Konsult
jenny@gdprdokumentation.se

Susanne Hansson

Susanne Hansson

Konsult
susanne@gdprdokumentation.se

Maria Stommendal

Maria Stommendal

Konsultchef
maria@gdprdokumentation.se

Fredrik Yli-Luopa

Fredrik Yli-Luopa

Produktchef
fredrik@gdprdokumentation.se
0520 - 290 510

Thomas Ederby

Johan Åsbrink

Marknadsansvarig
johan@gdprdokumentation.se
 

Christoffer Lindahl Hassel

Christoffer Lindahl Hassel

Utvecklingsansvarig
christoffer@gdprdokumentation.se
 

Mattias Åberg

Mattias Åberg

Serveransvarig
mattias@gdprdokumentation.se
 

Intresserad?
Vi ringer dig »